Marija Merdžan – student III godine Fakulteta za kulturu i medije i student kineskog jezika na Megatrend univerzitetu. Ona i Mariana Gladović su dobile jednogodišnju stipendiju na Beijing Language University – 北京语言大学

Počeću od sistema školovanja i edukacije kojim smo koleginica Mariana i ja jednoglasno obe prezadovoljne. Pred nama je dugačak put, kojim ćemo izuzetnim tempom do kraja jula meseca 2015. godine ostvariti izuzetan rezultat u vidu poznavanja dve hiljade kineskih karaktera i naravno gramatičkih pravila i govornog kineskog jezika. Naši profesori, koji uživaju veliko poštovanje kineske zajednice, rade punom parom i na najinteresantnije i najdovitljivije načine uče nas, đake iz celog sveta. Svako od nas ima po tri profesora, ali ja već sada moram da pomenem Yu laoshi, mladog kineskog profesora koji neverovatnim entuzijazmom ”hipnotiše” ceo razred. Moje kolege iz Perua, Rusije, Engleske, Francuske, Japana, Koreje definitivno kao i ja najviše uživaju u časovima našeg dragog Yua. Drage kolege s Megatrend univerziteta, već sada Vam predlažem da se dobro potrudite na našem univerzitetu i zaradite sebi priliku poput ove, te krunišete svoj rad usavršavanjem u Kini.

Činjenica je da su velike razlike među nama i dragim nam Kinezima, ali polako stičemo prijatelje i među njima. Već po izlasku iz aviona osetile smo drugačiji vazduh, ali to nije bilo ni približno onome o čemu su nam pričali. Sunčan dan i ogromne ulice Pekinga su obećavale još na samom početku.

Što se tiče smeštaja, činjenica je da smo morale da mu se malo prilagodimo, jer je naravno mnogo skromniji od onog na  šta smo navikle kod svojih kuća. Što bi se reklo – psihički smo se pripremile na studentski zivot. Učimo vredno, malo štedimo i uživamo u novim poznanstvima. Na žalost, do sada nismo imale priliku na napuštamo Peking, ali čini mi se da ni ovih godinu dana koje imamo na raspolaganju za život ovde, nije dovoljno da vidimo sve što Peking ima da nam ponudi.

Ono što je za sada ostavilo najveći utisak na mene je mauzolej Mao Ce Tunga, gde sam uz veliko poštovanje imala prilike da u potpunoj tišini prođem i odam počast večno zaspalom nekadašnjem velikom predsedniku Kine. Prošetali smo Tiananmenom gde su nas nasmejani Kinezi ljubopitljivo posmatrali, a neki čak tražili i da se slikamo sa njima. Mogu vam reći, drage kolege, da nikako ne možemo da se naviknemo na činjenicu da smo mi ovde ljudi egzotičnog izgleda. Na ulicama oko trga, koje su dugačke i prostrane, vlada potpuni red i mir. Čini se kao da u Kini svako ima svoje tačno određeno mesto sa kojeg doprinosi zajednici. To mi se dopada.

Sada bih Vam ispričala i jednu anegdotu. Po izlasku iz kantine našeg kampusa, gde je, usput rečeno, hrana sasvim dobra, Mariana i ja smo ugledale dečaka od, možda, tri godine sa sve golom guzom. Pomislismo, jadno dete, pocepalo se u igri, nasmejale se i produžile. Nedugo zatim opet smo ugledali još jednog mališana i to opet gole guze… Stvar je bila jasna, postoji nešto što mi ne znamo. Posle izvesnog vremena, saznale smo da u Kini deca u prvih par godina svog života jednostavno nose takve pantalonice sa prorezima na guzama, da bi nesmetano mogle da ”idu u wc” kad im se hoće. I dalje ne shvatamo zašto je to od tolike važnosti, ali se uvek slatko nasmejemo. Htele smo da prilozimo i sliku, ali mislimo da nije pristojno…

Mi smo inače kao prave devojčice uz malo para i mašte pretvorile našu sobu u kutak koji će nam biti i lep i praktičan za život narednih godinu dana, a možete pogledati kako to izgleda na slikama u prilogu. Kampus našeg fakulteta za jezike i kulturu je zaista ogroman, i u njemu se može naći sve što jednom studentu treba. Od biblioteka i čitaonica, preko kantine, bazena, teretane i prelepih parkova sa jezercima punim lokvanja, okruženim bogatim zelenilom. Izgleda zaista idilično.  Takođe imamo sportske terene, kafiće na otvorenom iz kojih se svako veče čuje univerzalni jezik – muzika, koja potiče iz najrazličitijih krajeva planete. Tu se upoznaju i druže ljudi koji iz tih mesta i dolaze. Imamo i praktične stvari i mesta kao sto su menjačnice, bankomati, prodavnice, mesta gde se može uplatiti internet koji koristimo u svojim sobama, prodavnice s voćem itd.

U momentu dok vam pišemo ovo, s gradivom smo stigli već do treće knjige i napredujemo neverovatnom brzinom, jer ipak je ovo fakultet namenjen učenju jezika i upoznavanju s kineskom kulturom. Neskromno moramo priznati da smo imale veliku sreću i na kraju čast što smo studenti baš ovog fakulteta.

To bi bilo sve od nas za sada. Sutra svi idemo zajedno sa svojim dragim profesorom Yuom na Xiang Shan (Mirisnu planinu) da se nadišemo lepog planinskog vazduha, družimo i šetamo. Pakujemo sendviče, čajeve i idemo u još jednu avanturu! Vraćamo Vam se uskoro sa novim pričama iz našeg života u Kini! 再见同学们!