Kristina Petrašinović, studentkinja Megatrenda i Kineskog centra, dobila je stipendiju u trajanju od pola godine na CTGU (Univerzitet „Tri klisure“)

Posle dva meseca provedena u Kini imam mnogo impresija, kako dobrih tako i loših. Što se tiče univerziteta “Tri Klisure” imam sve pohvale, sam program učenja  jezika  je odličan, vreme u kampusu je lepo organizovano i ljudi su jako ljubazni i gostoprimljivi. U prvih 10-tak dana nam je bilo teško jer nismo imale prijatelje, ishrana nam je bila veliki problem, ali period privikavanja je brzo prošao i ubrzo smo našle društvo, počele da obilazimo grad, koji je za nas veliki , a za Kinu mali. Moram da spomenem i da smo ovde jako popularne i da se ljudi uvek začude kada nas vide na ulici i posle 2 meseca ne prestajemo da se svakodnevno fotografišemo.

Sa našim Univerzitetom smo posetile i  „Festival mandarina“,  učestvovale smo u takmičenju gde smo brale mandarine, a kineski novinari su bili jako simpatični jer su se zavlačili sa nama pod nisko drveće mandarine kako bi nas sve snimili. Sam program je bio jako interesantan jer smo mogle da vidimo tradicionalan kineski ples , običaje i kulturu.

Obilazak brane nas je takođe jako oduševio , sam projekat je jako lepo zamišljen i odrađen kako bi turistima bio interesantan, samo smo doživele razočarenje jer turbine nisu radile, ali je brana ostavila veliki utisak na nas zbog veličine  i velelepnog izgleda.

Ja lično sam najviše oduševljena šoping centrima kojih  ovde ima dosta i ogromni su, posle 2 meseca još uvek nismo sve obišle, ali smo na dobrom putu, jer svoje slobodne vreme uglavnom provodimo u šopingu i obilasku grada.

Takodje moram da primetim da su ljudi ovde jako opušteni i da svako živi dobro – i siromasni i bogati, i niko se ne žali ni na šta. Kinezi odmaraju svuda, na poslu, u biblioteci, u prevozu, na klupi.. Doživela sam šok kada smo jednog dana ušli u kancelariju na fakultetu, a jedna od zaposlenih je ležala na krevetu i spavala kao da je u svojoj kući. Isto je i u restoranu u kome obično ručamo , ko god nema posla, prilegne i odmori.

Kina je potpuno drugačija od Srbije, ja je zovem drugim svetom, ima još puno toga sto treba da istražimo i vidimo sto ćemo Vam preneti u nekom od naših narednih poruka. Veliki pozdrav!

kristina1  kristina2